Oilfriends a reușit aproape un „set” cu ADER și rămâne în coasta Chedrei Tax!

Formația noastră a învins-o și pe ADER, la capătul unui joc controlat cap-coadă de bleu-albaștrii.

Ollie a început în pressing partida, iar prima ocazie a avut loc în minutul 3, când Valentin Ursu a fost blocat în timp ce își pregătea șutul. Un minut mai târziu, George Dumitru a fost faultat la marginea careului, rezultând o lovitură liberă irosită însă de Eugen Rudaru. În urma unui corner, Claudiu Stoica a tras mult peste poarta apărată de Răzvan Popescu. De partea cealaltă, Alexandru Oaie a copiat „reușita” omologului său. Valentin Lazăr l-a încercat și el pe goalkeeper-ul advers, fără vreo modificare însă pe tabela de marcaj. În minutul 14 Marian Matei a scos o lovitură liberă fructificată de George Dumitru. O nouă lovitură liberă putea duce la majorarea scorului, însă același Răzvan Popescu a trimis în corner mingea expediată de Eugen Rudaru. Penultimul minut al primei reprize a adus egalarea pentru formația oaspete, după autogolului lui Eugen Rudaru. La scurt timp însă, Dănuț Iancu l-a salvat pe bunul său prieten, făcând ca Oilfriends să intre la cabine în avantaj.

Mitanul secund a început cu posesia prelungită a formației noastre și, după doar șapte minute, George Dumitru a reușit „dubla” în urma unei alte lovituri libere. În minutul 30, Oilfriends a marcat cel de-al patrulea gol prin Cătălin Constantin, la capătul unei faze în care ADER nu a atins mingea. Iustin Anghel l-a încercat pe Eduard Preda, dar portarul nostru a dat dovadă de siguranță, blocându-i șutul din lateral dreapta. O nouă fază superbă finalizată cu gol de Ollie: Alin Lazăr l-a învins pe portarul advers, după assist-ul oferit de Marian Matei. În penultimul minut de joc, Valentin Ursu a lovit transversala, ca imediat după, un alt Valentin, de această dată Lazăr să stabilească și scorul final: Oilfriends – ADER 6-1.